Opieka nad starszymi bliskimi...

23.11.2015

Opieka nad bliskim w podeszłym wieku wymaga np. dostosowania mieszkania do potrzeb starszych czy znajomości zasad zdrowego odżywiania się seniorów.

Układ pokarmowy wraz z wiekiem spowalnia, nie jest już w stanie sprostać wszystkim ulubionym daniom i przekąskom. Znacznie trudniej jest mu strawić wiele pokarmów, gdyż zmniejsza się ilość śliny oraz soków trawiennych. Ponieważ perystaltyka jelit jest znacznie wolniejsza, a kosmki jelitowe skracają się, organizm seniora przyswaja znacznie mniej składników odżywczych, co ma wpływ na jego kondycję fizyczną oraz samopoczucie. 
- Osoby starsze, które mieszkają samotnie, rzadko dbają o swoją dietę. Ich posiłki są nieregularne, monotonne i niepełnowartościowe. Zmienienie ich nawyków jest dużym wyzwaniem dla rodziny - zauważa Anna Sobolewska, dyrektor ośrodka MEDI-system Ostrowia. 
 

Trzon codziennego menu powinny stanowić: 

produkty zbożowe, np. pieczywo pełnoziarniste; 
kasze, ryże, makarony; 
jajka (maksymalnie 2 razy w tygodniu, w zbyt dużej ilości podwyższają cholesterol); 
ryby (zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi i zawierają dużą ilość witaminy D); 
nabiał (najlepiej wybierać produkty przetworzone, czyli kefir, maślankę czy jogurty, które zawierają mniej laktozy, która nie jest dobrze tolerowana przez każdego); 
warzywa surowe lub gotowane na parze (zawierają bardzo ważne składniki, jak błonnik, potas, wapno, magnez; opóźniają proces starzenia, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka oraz przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy). 
 
Osoby starsze powinny jeść codziennie od 4 do 5 małych posiłków. Dbajmy o ich różnorodność. Im bardziej będą zachęcająco wyglądać i pachnieć, tym większa szansa, że bliski je zje. Nigdy nie powinno się zmuszać go do spożycia kolacji czy obiadu. Czasami w takich momentach wystarczy spokojna rozmowa. Słuchajmy, co mówi o posiłku, może niektóre rzeczy mu nie smakują i można je w przyszłości zastąpić innymi produktami - dodaje specjalista z MEDI-system. 
W przypadku doboru odpowiedniej diety należy zawsze brać pod uwagę schorzenia, na które choruje senior. Dlatego należy skonsultować jadłospis rodzica z lekarzem. 

 
Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone w portalu opiekundlaseniora.pl chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.