Zagłębie emerytów

20.01.2016

Dynamiczny wzrost popytu na opiekę długoterminową, reorganizacja opieki szpitalnej i cyfrowa rewolucja - to wybrane kierunki zmian rozwoju w polskiej ochronie zdrowia na rok 2016 oraz na najbliższe lata, które przedstawiła firma doradcza PwC.

 
Dużo mówi się o telemedycynie, która może znacząco zmienić sposób korzystania z opieki zdrowotnej. Wyzwania polskiej ochrony zdrowia sięgają jednak znacznie dalej i nie wiążą się jedynie z nowymi technologiami - wynika z opracowania firmy doradczej PwC „10 trendów w polskiej ochronie zdrowia”. Najważniejsze kierunki rozwoju przedstawił Szymon Piątkowski, lider zespołu ds. ochrony zdrowia w PwC.


Ograniczony budżet NFZ a zmiany w wycenie świadczeń 


Niedobór finansowania był, jest i pozostanie problemem sektora ochrony zdrowia. Prowadzi do tzw. „przesuwania” środków przeznaczonych na finansowanie jednych obszarów terapeutycznych na inne. Dzieje się tak poprzez modyfikację wyceny świadczeń kontraktowanych przez NFZ. Jak dotąd Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zarekomendowała np. wzrost taryf w psychiatrii o ok. 20 proc. Jest to dziedzina, która przez wiele lat miała wyraźnie zaniżone finansowanie. W przyszłym roku przewiduje się kolejne zmiany idące w kierunku realokacji środków wydawanych na leczenie (tj. zarówno podwyżek jak i obniżek taryf). Te ostatnie dotyczyć mogą przede wszystkim obszarów, które dzięki bardzo dobremu poziomowi finansowania odnotowały w ostatnich latach dynamiczny rozwój, jak np. kardiologia czy okulistyka.

 
Wszystkie treści, zdjęcia oraz grafiki zamieszczone w portalu opiekundlaseniora.pl chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie, przetwarzanie oraz jakiekolwiek wykorzystanie, jest zabronione bez zgody administratora serwisu.